PL EN
ok
YouTube Facebook
twitter instagram

Aktualności

2020-09-14

Deftones świętuje 20-lecie płyty "White Pony"

Zespół Deftones świętuje w tym roku 20. rocznicę wydania albumu "White Pony". W związku z tym przypominamy fragmenty tej płyty.…
2020-09-11

FISH - "This Party's Over" PREMIERA

Fish opublikował teledysk do kolejnego singla z płyty "Weltschmerz"! Album ukaże się 25 września i będzie ostatnim rozdziałem w muzycznej karierze Art…
2020-09-08

KAT - Metal And Hell na czerwonym winylu

Z okazji 40. lecia zespołu KAT album „Metal And Hell” ukazuje się na czerwonym winylu.…
2020-09-06

Nowy album Luxtorpedy już w październiku

"Patyna, miedź, metal, czasami rdza, to taka muzyka, ten rodzaj muzyki gramy" - tak najnowszy krążek Luxtorpedy zapowiada Robert "Litza" Friedrich. No…
 

form_kontakt

kod zabezpieczający
*Pole wymagane

 
powrót do listy
2008-10-27
THIN LIZZY / Kruk - Warszawa

THIN LIZZY / Kruk - Warszawa

Legendarna formacja Thin Lizzy na jednym koncercie w Polsce! Zespół wystąpi w warszawskim klubie Stodoła. Jako support zagra polska grupa - Kruk!

 

Thin Lizzy to najsłynniejsza irlandzka hard rockowa grupa muzyczna, która na stałe    zapisała się w kanonie muzycznych lektur obowiązkowych za sprawą takich niezapomnianych przebojów jak np.: "Whiskey In The Jar" z 1973 roku,  "The Boys Are Back In Town" czy "Jailbreak" z 1976 roku.

Formacja została powołana do życia w 1969 roku przez legendarnego już basistę, wokalistę i kompozytora, Phila Lynotta, który inspirował się twórczością Boba Dylana, Vana Morrisona, czy też Bruce'a Springsteena oraz literaturą irlandzką. Twórczość Thin Lizzy to ekscytująca mieszanka hard rocka, z elementami country i tradycyjnego folku. Był to też jeden z pierwszych hard rockowych zespołów, który wykorzystywał podwójne gitary prowadzące. Styl ten później podchwycony został prze takie formacje jak np. Def Leppard, Motorhead czy też Iron Maiden i to właśnie ta ostatnia grupa, traktuje Thin Lizzy jako jedną ze swoich  największych inspiracji. Według stacji VH1 Thin Lizzy znalazł się na 51 pozycji w rankingu 100 Greatest Artists of Hard Rock.

Na początku istnienia grupy, Thin Lizzy oprócz Lynotta tworzyli także gitarzysta Eric Bell, perkusista Brian Downey oraz organista Eric Wrixon, który na początku 1970 roku rozstał się z zespołem. W kolejnym roku formacja przeniosła się do Londynu i podpisała kontrakt z Detta Records. W 1973 roku wychodzi pierwszy wielki przebój grupy, "Whiskey In The Jar", a  już rok później Bell chwilowo zastąpiony zostaje przez Gary'ego Moore'a, a następnie w zespole pojawia się dwójka nowych gitarzystów, Scott Gorham i Brian Robertson. W '76 roku ukazuje się album, który okazał się jednym z największych sukcesów Thin Lizzy, "Jailbreak", a następnie jeszcze w tym samym roku, "Johnny The Fox". W 1977 roku ukazuje się "Bad Reputation" i jest to ostatnia płyta grupy z Brianem Robertsonem w składzie. W 1978 roku wydany zostaje koncertowy krążek "Live And Dangerous", który okazuje się ogromnym sukcesem, a przez magazyn Classic Rock uznany zostaje za najlepszy live album wszechczasów. W 1983 roku ukazuje się płyta "Thunder And Lighting", najmocniejszy i jednocześnie ostatni krążek studyjny w dorobku formacji. W kolejnym roku działalność grupy zostaje zawieszona. Lynott kontynuuje solową karierę, którą rozpoczął jeszcze za czasów Thin Lizzy, ale przerwana zostaje ona przez nagłą śmierć artysty w 1986 roku. W tym samym roku nastąpiła reaktywacja grupy na potrzeby benefitoweg koncertu Self Aid, gdzie wokalnie zespół został wsparty przez Boba Geldofa i Gary'ego Moore'a , a na basie pojawił się Bob Daisley. Formacja ponownie zeszła się dopiero w 1993 roku, gdy dla uczczenia piątej rocznicy śmierci Lynnota nagrany został singiel ?Dedication?, a następnie pojawiły się liczne projekty z serii re- union, a pod nazwą Thin Lizzy zespół faktycznie reaktywował się w 1996 roku, pod przewodnictwem Johna Sykesa,  jako trybut band dla życia i twórczości Phila Lynotta. W 2000 roku formacja wydaje koncertowy krążek "One Night Only", a następnie do 2004 roku grupa ogłasza przerwę w działalności. W 2004 roku Thin Lizzy powraca raz jeszcze, tym razem Sykesowi i Gorhamowi towarzyszyli Randy Gregg na basie i Michael Lee na perkusji, a w kolejnym roku do grupy dołączył Mendoza, a 2 lata później weteran hard rockowej perkusji, Tommy Aldridge.

Obecnie zespół aktywnie koncertuje w składzie: John Sykes (wokal, gitara), Scott Gorham (gitar), Tommy Aldridge (perkusja) oraz Francesco DiCosmo (bas). Sykes tak podsumowuje ideę ponownej reaktywacji Thin Lizzy: ?Szczerze mówiąc, robimy to dla Phila. Chodzi o muzykę, jaką stworzył, o jego spuściznę i o to, żeby flaga cała czas powiewała. Te piosenki są ponadczasowe i to właśnie Phil był tą osobą, która nam je dała, abyśmy mogli je grać i aby sprawiały nam radość. Wspaniała sztuka jest ponad czasem i chodzi o to, aby uszanować i uhonorować to dziedzictwo?. O uniwersalnym wymiarze twórczości Thin Lizzy będzie można przekonać się już 27 października w warszawskiej Stodole. Na polskim koncercie grupy na pewno nie zabraknie największych przebojów zespołu, z kultowym "Whiskey In The Jar" na czele! Zapraszamy gorąco!

 

KRUK to polska hard rockowa grupa, założona w 2001 roku przez Piotra Brzychcego (gitara) i Krzysztofa Walczyka (klawisze). Fani grup takich jak Deep Purple, Led Zeppelin, Thin Lizzy czy też Uriah Heep znajdą w ich muzyce bez wątpienia coś dla siebie - KRUK podąża śladami wspomnianych legend rocka, dodając od siebie własną wizję muzyki. Pomiędzy 2005 i 2006 rokiem KRUK nagrał płytę "Memories" z udziałem Grzegorza Kupczyka (wokalisty Ceti & Turbo), która była zbiorem coverow z repertuaru  klasyków Hard Rocka (utwory m.in. Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin i innych). CD ukazuje się w 2006 roku nakładem Metal Mind Productions i jest wysoko oceniona zarówno przez krytykę jak i fanów. W marcu 2007 roku KRUK otwiera warszawski koncert legendarnej grupy UFO. Obecnie zespół gra liczne koncerty na terenie Polski i pracuje nad debiutanckim albumem z własnym materiałem w częstochowskim MP Studio.

 

THIN LIZZY

+ Kruk

27.10.08 - Warszawa, Stodoła, godz. 20.00

Bilety jeszcze do nabycia!

Cena biletów:

W przedsprzedaży: 100 PLN

W dniu koncertu: 110 PLN

 

powrót do listy