PL EN
ok
YouTube Facebook
twitter instagram

Aktualności

2020-02-20

Hammerfall - zobacz zdjęcia z koncertu w Krakowie

Hammerfall, jeden z najlepszych power metalowych zespołów, wystąpił na dwóch koncertach w Polsce! Jako support zagrały formacje Battle Beast oraz Seri…
2020-02-18

Marcowy Metal Hammer już w sprzedaży

Najnowsze wydanie miesięcznika Metal Hammer właśnie trafiło do punktów sprzedaży. W otwierającym pismo zgrzycie, redaktor naczelny zaczyna nieco senty…
2020-02-14

Hammerfall - znamy czasówkę koncertów

W przyszłym tygodniu na dwa koncerty do Polski przyjedzie jedna z najlepszych power metalowych formacji - Hammerfall. W roli supportu zobaczymy Battle…
2020-02-14

Metalmania Open Air 2020 - nowy klip tekstowy zespołu Candlemass

Do sieci trafił nowy klip tekstowy zespołu Candlemass, zatytułowany "Porcelain Skull"! Utwór pochodzi z ich najnowszej EP-ki "The Pendulum", która uka…
 

form_kontakt

kod zabezpieczający
*Pole wymagane

 
powrót do listy
2009-02-00
PROGROCK FESTIVAL 2009

PROGROCK FESTIVAL 2009

Juz w lutym będzie miało miejsce wydarzenie bez precedensu - dwudniowy Festiwal Rocka Progresywnego w katowickim Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego, który zgromadzi największe gwiazdy polskiej i światowej sceny progrockowej. Będzie to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych przyszłego roku. Po raz pierwszy impreza ta będzie miała rangę festiwalu oraz trwać będzie 2 dni. Niezwykłe święto miłośników progresywnych brzmień!

 

Śląsk z wolna staje się najważniejszym punktem na mapie progrockowej Polski, a Teatr Śląski swoistą mekką miłośników progresywnych brzmień. To właśnie w Katowicach w przeciągu ostatnich kilku lat występowały takie gwiazdy jak Pendragon, Credo, Final Conflict SBB, Satellite, Arena, Landmarq, Galahad, Caamora, czy Fish. Z tego ponad 20 koncertów odbyło się na deskach Teatru Śląskiego. To swoisty fenomen i jak zauważają media, osiągnięcie niezwykłe. Te teatralne koncerty zyskują status kultowych, nie tylko w środowisku fanów progresywnego brzmienia, ale także i grających je artystów, natomiast sam Teatr  stał się nie tylko wygodnym miejscem na tego rodzaju przedsięwzięcia, ale także urósł do miana miejsca klimatycznego i magicznego. 

 

Progrock Festival 2009

16 - 17 February 2009
Katowice, Teatr Śląski
 
Day I: SBB (PL), Shadowland (UK), Tinyfish (UK) 
start: 17:30
Day II: RPWL (DE), Overhead (FI), DeeExpus (UK) 
start: 17:30

Wszelkie informacje o sprzedaży biletów:

tel. 032/205 25 00 (wew. 101), e-mail: koncerty@metalmind.com.plwww.metalopolis.pl  , www.metalmind.com.pl
Sprzedaż wysyłkowa: 032/205 25 00 (wew.187), 032/253 77 60, shop@metalopolis.com.pl

 

SBB powraca ze  najnowszą  ze swoją nową płytą zatytułowaną "Iron Curtain". SBB to zespół rockowy założony w 1971 w Siemianowicach przez Józefa Skrzeka, multiinstrumentalistę i wokalistę grupy. SBB, porównywany z innymi europejskimi zespołami takimi jak Yes, Pink Floyd czy Emerson, Lake & Palmer. SBB został okrzyknięty mianem najlepszego zespołu rockowego 45-lecia, rozwijającego kilka stylów muzycznych - blues-rock, jazz-rock czy wreszcie rock progresywny. Poprzedni album SBB "The Rock" ukazał się w 2007 roku i spotkał się z gorącym przyjęciem zarówno ze strony publiczności jak i krytyków muzycznych. Na "Iron Curtain" zespół zaprezentuje jeszcze bardziej rockowe oblicze, ale będą to też bardziej rozbudowane kompozycje. O nowym brzmieniu SBB będzie można przekonać się już w styczniu, natomiast w lutym będzie można na żywo doświadczyć twórczości tego znakomitego zespołu. Zespół wyrusza w trasę po Polsce, której zwieńczeniem będzie występ na katowickim Progrocku 2009.

Shadowland to kultowa brytyjska grupa progrockowa, założona na początku lat 90. Zespół ma koncie trzy płyty, wydane w latach 90. Muzyka Shadowland zmierzała w kierunku "cięższej" strony czystego rocka progresywnego, ale równocześnie zachowała melodyjność i emocjonalność właściwą temu kierunkowi. Po kilku latach istnienia Shadowland rozdzielił się - wokalista i klawiszowiec zespołu, Clive Nolan, zaczął występować w nowym zespole nazwanym Arena, który przedstawiał podobny styl muzyczny. Teraz zespół będzie można zobaczyć i przekonać się, że ich muzyka, pomimo, że tworzona już jakiś czas temu, nie poddała się jego upływowi.

Tinyfish tworzą pochodzący z Wielkiej Brytanii Simon Godfrey (v, g, dr), James Sanders (g, v), Paul Worwood (bg, g) i Rob Ramsey (narracje i teksty). Swoją karierę rozpoczynali jako akustyczny zespół grający wieczorami amatorsko w pubach. Po pewnym czasie zespół odszedł od akustycznego grania i przeistoczył się w stricte rockowy zespół. Za sprawą muzycznych upodobań i fascynacji swojego lidera, Simona Godfreya, zbliżył się do prog rocka i zaczął tworzyć w klimatach takich wykonawców jak King Crimson, Rush, Marillion a nawet? Tom Waits. Nazwa zespołu "Tinyfish" mała rybka - przyjęta z lekkim przymrużeniem oka, stawia zespół w opozycji do "grubych progresywnych ryb", brylujących w swojej branży. Muzyka Tinyfish to muzyka nieco prostsza i bardziej przystępna niż klasyczny prog rock. To piękne melodie, bez niepotrzebnych udziwnień  i złożoności. Tinyfish to świetna propozycja zarówno dla miłośników progrockowych brzmień jak i tych, którzy odnajdują się w nieskomplikowanym, rockowym graniu.

RPWL to niemiecka grupa muzyczna pochodząca z Fryzyngi na Bawarii. Ich muzykę można zakwalifikować jako rock progresywny z elementami artrocka, a w muzyce grupy słychać ducha Pink Floyd. RPWL zaczynała ona w roku 1997 od grania coverów właśnie tego zespołu. Szybko jednak wypracowała swój własny styl i do 2006 roku opublikowała pięć albumów. Sama nazwa "RPWL" pochodzi od pierwszych liter imion muzyków. W styczniu 2005 roku wydany został album "World Through My Eyes", który odniósł gigantyczny sukces również w Polsce. Gościnnym wokalistą na tej płycie jest Ray Wilson.

Overhead to młody, fiński zespół, który już uzyskał spore grono wielbicieli. Ich młodość oraz brak kompleksów spowodował, że grupa prezentuje zupełnie nowe, świeże podejście do tematu rocka progresywnego. Dodatkowymi, niezwykle mocnymi, atutami Overhead są wyjątkowy głos wokalisty Alexa Keskitalo i spora różnorodność brzmień zawieranych w twórczości. Ich muzyka jest ambitna oraz bardzo dynamiczna, łączy w sobie nastrojowe momenty i partie nieco ostrzejszego rocka. Twórczość grupy jest niezwykle świeża, ciągle poszukująca, muzycy ustawiczne powiększają swoje muzyczne terytoria, jednocześnie poddając się wpływom muzyki klasycznej czy słychać tu pobrzmiewające klawisze rodem z lat 70. Overhead jednak to przede wszystkim melodyjne partie basu, sola na flecie, ciekawe wokale i doskonałe partie gitarowe. 


DeeExpus to kolejny dowód na to, że Wielka Brytania prog rockiem stoi. To następny zespół z tego kraju, który zawita na festiwal Progrock 2009. DeeExpus to solowy projekt Andy'ego Ditchfielda (gitara, keyboard i wokal), w skład którego wchodzą jeszcze: Tony Wright (wokal), Leigh Crowther (bębny), Ian Raine (bass) oraz Phil Sloane (gitara). Ich twórczość to czerpanie garściami z najlepszej muzycznej przeszłości i miksowanie tego z własnymi, zupełnie nowymi pomysłami. Ich eklektyczna muzyka kształtowała się przez lata, inspirowana dokonaniami artystów takich jak Iron Maiden, Joe Jackson, czy Rush. DeeExpus jednak to przede wszystkim solidna dawka muzyki progresywnej spod znaku Porcupine Tree.

 

powrót do listy