PL EN
ok
YouTube Facebook
twitter instagram

form_kontakt

kod zabezpieczający
*Pole wymagane

 
powrót do listy
2006-05-23
Wu-Hae: sensacyjna premiera z Nowej Huty

Wu-Hae: sensacyjna premiera z Nowej Huty

19 czerwca ukaże się album ?Życie na raty? nowohuckiej formacji Wu-Hae. Zespół w duchu crossover łączy mocne uderzenie, jazz, elektronikę, rap, hip-hop, reegge. To bezkompromisowy glos młodego pokolenia, które wreszcie dochodzi do głosu.

19 czerwca ukaże się album ?Życie na raty? nowohuckiej formacji Wu-Hae. Zespół w duchu crossover łączy mocne uderzenie, jazz, elektronikę, rap, hip-hop, reegge. To bezkompromisowy glos młodego pokolenia, które wreszcie dochodzi do głosu.

Zespół, który dotychczas określano jako jedna z najciekawszych formacji muzycznego podziemia Krakowa, ma na swoim koncie mnóstwo polskich klubowych koncertów i dwie żywiołowo przyjęte trasy w Niemczech. Wu-Hae dało się poznać dzięki projektom realizowanym ze światowej sławy jazzmanami: Jarkiem Śmietaną, Stevenem Loganem czy Wojtkiem Karolakiem. Z dwoma pierwszymi pracowali nad nagraniem utworu ?A Story of Polish Jazz?, singlem promującym płytę Jarka Śmietany, który przez 23 tygodnie utrzymywał się na liście przebojów radiowej Trojki. Cały album otrzymał ?Oskara Jazzowego? 2004.
 
Bzyk i Guzik, czyli wokaliści Wu-Hae, wraz z Jarkiem Śmietaną i Grzegorzem Markowskim z Perfectu wzięli udział w utworze ?Co się stało z naszą Solidarnością??. Kompozycja powstała na potrzebę filmu Andrzeja Wajdy, ?Solidarność, Solidarność?, który miał premierę 31 sierpnia 2005 w Gdańsku podczas obchodów XV rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.
 
Pierwszy album Wu-Hae, ?Dla Człowieni?, ukazał się w 2000 roku i trafił na niemiecką listę przebojów Be-Sonic. W nagraniach na drugi album, czyli ?Życie na raty? wzięli udział Jarek Śmietana, Wojtek Karolak. Gościnnie wystąpił również Wojtek Michalec, gitarzysta Cool Kids of Death oraz saxofonista jazzowy Tomasz Grzegorski. Kawałek ?Ludzi masa? pochodzący z płyty, od dwóch miesięcy utrzymuje się na listach przebojów Radia Bis oraz Rockowej Listy Przebojów PR I PR. W lutym dotarł na 1 miejsce w radiowej Jedynce!

Na krążek trafi ponadto maxisingiel ?Alkoholik?, do którego muzykę napisał sam Franz Dredhunter, basista Pudelsów. Z kolei do numeru ?Szelma? nagrano teledysk zrealizowany przez grupę filmową ?My Favourite Eye?, laureatów Festiwalu Filmowego w Gdyni 2003 w kategorii Kino Offowe. Dwa kolejne teledyski zostały nagrane przez Pawła Bogocza, znanego śląskiego twórcę filmowego (Fryderyk 2004 za ?Wolność słowa? Pudelsów i laureat ?Yach Film? za najlepszy scenariusz do klipu ?Dawna dziewczyno? Pudelsów). Teledysk do ?Ludzi masa? jest już gotowy, podobnie jak "Po co ja się meczę",  zaś kolejne wideo już wkrótce. Teksty o politykach, alkoholikach i kraju bez zasad pisali sam Bzyk i Guzik.  

Grupa obecnie liczy ośmiu członków. Mamy zatem dwóch wokalistów (Bzyk i Guzik), gitarzystę (Błażej), basistę (Ziółek), perkusistę (Filip), klawiszowca (Skwarek) i Biedronę (Druh Zły Dotyk) na saksofonie. Etniczną nutę dodaje instrumentalista dęty (Gija), nowatorskie brzmienie nadają elektryczna wiolonczela (również Skwarek) oraz Dj. Przeplach.
 
Autorka zdjęć: Aśka Nastal
 
powrót do listy