PL EN
ok
YouTube Facebook
twitter instagram

Aktualności

2019-09-13

Koncert Deep Purple - znamy support!

Wielka muzyczna podróż pod znakiem Deep Purple trwa! Zespół wystąpi 3 grudnia w TAURON Arena Kraków! W roli supportu zaprezentuje się kanadyjska forma…
2019-09-06

Rhapsody Of Fire na jedynym koncercie w Polsce!

Zespół zagra 24 lutego 2020 roku w warszawskim klubie Progresja w ramach promocji ich najnowszego albumu „The Eighth Mountain” oraz celebracji dwudzie…
2019-09-02

Cochise ujawnia okładkę nowej płyty!

18 października ukaże się szósty studyjny album zespołu Cochise zatytułowany "Exit: A Good Day To Die".…
2019-08-30

Grzegorz Kapołka nagrywa nową płytę!

Jeden z najlepszych polskich gitarzystów jazzowych i bluesowych pracuje w studio Maq Records w doborowym składzie. Wirtuozowi gitary towarzyszą basist…
 

form_kontakt

kod zabezpieczający
*Pole wymagane

 
powrót do listy
2009-06-24
DIR EN GREY - Warszawa

DIR EN GREY - Warszawa

Po fantastycznym koncercie w 2007 roku w katowickim Spodku Dir en Grey znów powraca na jeden koncert do Polski! Wtedy zespół wystąpił u boku rewelacyjnego Toola i mocno wstrząsnął tłumnie zgromadzoną publicznością. Spodek prawie odleciał, zarówno fani jak i dziennikarze byli zachwyceni. To był niesamowity, pełen energii show! Wtedy zespół zapewniał, że z pewnością znów pojawi się w Polsce ? już niebawem spełnią swoją obietnicę. 24 czerwca grupa powtórnie rozpęta metalową burzę, tym razem w warszawskiej Progresji.

 

Dir en Grey to sztandarowi przedstawiciele J-Rocka, czyli japońskiego rocka, który koresponduje z europejskimi i amerykańskimi nurtami muzyki rockowej, punkowej czy metalowej. Japońska interpretacja tych gatunków początkowo była traktowana jako ciekawostka, dopiero później zyskała uznanie oraz pokaźne grono wielbicieli w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Samo Dir en Grey pod względem muzycznym przez tę niemal dekadę istnienia ewoluowało, zaczynając od J-Rocka wzbogaconego punkowymi i metalowymi elementami, a dzisiaj stylistycznie zaliczani są do szeroko pojętego japońskiego metalowego nurtu, gdzie odnaleźć można gotycki nastrój, death tempo, hardcorowy ciężar i melancholijne balladowe momenty. 
 
Nazwa Dir en Grey to zlepek wyrazów z trzech różnych języków - niemieckiego, francuskiego i angielskiego. W dosłownym tłumaczeniu znaczy - "Tobie w szarości/nudzie". Jednak zestawienie tych wyrazów za pomocą kanji to "Haiiro no ginka" co znaczy mniej więcej "popielato-srebrna moneta". Fani, mówiąc o grupie używają często wyrażeń "Deg" oraz "Diru". Wygląd muzyków z początku był w stylu Visual Kei, lecz z czasem zaczął się uspokajać, co jednak nie oznacza, że nie lubią się przebierać. 
 
Zespół Dir en Grey powstał w 1997 roku, na zgliszczach zespołu La:Sadie's, który przed rozpadem zdążył wydać płytę "Lu:Ciel". La:Sadie's zakończył swoją działalność po odejściu basisty, dokładnie 15 stycznia 1997 roku. Do składu grupy dołączył nowy basista Toshiya. Zespół zmienił nazwę ? początkowo na Deathmask, aby ostatecznie rozpocząć karierę pod szyldem Dir en Grey. W 1997 roku wydali pierwszą EP-kę, zatytułowaną ?Missa?. Rok 1999 był dla zespołu przełomowy. Zostali zauważeni przez Yoshikiego z nieistniejącego już wtedy X-JAPAN i od tamtej pory zespół zaczął błyskawicznie robić karierę. Pojawił się pierwszy pełny album - "Gauze". Kolejne albumy to: "Macabre" z 2000 roku, "-K-A-I" (remix-album, 2001), "Kisou" z roku 2002, "Six Ugry" (EP-ka z 2002 roku), "Vulgar" (LP z roku 2003), "Withering To Death" z roku 2005 i "The Marrow Of A Bone" wydany w 2007. Po zdobyciu fenomenalnej popularności w swoje ojczyźnie, rozpoczęli udany podbój rockowej i metalowej publiczności w USA i Europie. Zespół występował na takich wydarzeniach jak: Rock am Ring, Rock im Park, jak również podczas festiwalu Loud Park Festival, u boku takich sław jak Megadeth, Slayer, czy Children of Bodom. Towarzyszyli również gigantaowi sceny hardcorowej, grupie Korn podczas ich trasy Family Values.

Ich twórczość uważana jest za kontrowersyjną - teksty są dla wielu obraźliwe, a nawet odrażające. Wokalista, który jest autorem większości piosenek, uważa, że takie reakcje są spowodowane tym, że na świecie jeszcze jest wiele tematów tabu, które dla niego samego nie istnieją. Pisze po prostu o rzeczywistości, która otacza, każdego z nas.

Dir en Grey  to doskonałe połączenie szaleństwa, smutku i potężnej muzycznej energii! Zapraszamy serdecznie!

DIR EN GREY
24.06.2009 - Warszawa, Progresja, godz. 20:00
Otwarcie bram godz. 19:00
 
Ceny biletów:
W przedsprzedaży: 90 zł
W dniu koncertu: 100 zł

 

powrót do listy