Omni

Biografia
Grupa istnieje od 1983 roku. Tworzą ją Rafał Błażejewski, Marceli Latoszek I Gerard Sawicki. Początków grupy należy szukać w czasach kiedy powstawały fundamenty szeroko pojętej muzyki rockowej. To wtedy, kiedy rodziła się klasyka gatunku, dwóch przyszłych członków owej formacji odkrywało kolejne płyty, które dzisiaj uznawane są za kamienie milowe w  historii rocka. Marceli Latoszek i Gerard Sawicki, zafascynowani twórczością grupy Emmerson Lake & Palmer, skierowali się w stronę muzyki symfonicznej i od niej rozpoczęli swoje muzyczne poszukiwania. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy klasyczne odmiany rocka przeżywały poważny regres, zaczęła się bujnie rozwijać muzyka elektroniczna. Pierwsze samodzielne próby tworzenia muzyki przez Marcelego Latoska zbiegły się z penetrowaniem przez niego nowych brzmieniowo i technologicznie obszarów. Nad jego pierwszymi kompozycjami bez wątpienia unosił się duch muzyki Klausa Schulze i innych twórców elektronicznej ery rocka. Pomimo, iż utwory te powstawały z syntetycznie generowanych dźwięków, to czuło się, że ich korzenie tkwią w europejskiej tradycji muzycznej, z której czerpie twórca o ogromniej erudycji, znający na wskroś muzykę klasyczną i wszelkie odcienie muzyki wspólczesnej od symfoniki po ounk rocka. Stopniowo w kompozycjach Marcelego Latoszka pojawiały się coraz bardziej złożone harmonie i struktury rytmiczne. Na tym etapie rozpoczeła się współpraca z Gerardem Sawickim, który nie będąc muzykiem, eksperymenty z elektronicznym instrumentarium traktował jako daną mu przez los możliwość aktywnego uczestniczenia w tworzeniu muzyki, którą żył, a której do tej pory wyłącznie słuchał. W czasie prac nad szkieletem pierwszego repertuaru przyszłej grupy „Omni”, w piwnicy Marcelego Latoszka, gdzie odbywały się próby, pojawił się ze swoją wiolonczelą Rafał Błażejewski. Rafał, który pomimo klasycznego wykształcenia muzycznego, był również zafascynowany powiększającymi się w zawrtonym tempie możliwościami syntezatorów. Doskonale pasował do grupy, której członkowie chcieli tworzyć nową muzyke, nie zapominając o wszytskich drogach i ścieżkach, których przejście uformowało ich wrażliwość muzyczną. W tym zawiera się również sens nazwy, jaką wybrali dla swojego zespołu  - Omni. Owo „wszystko” oznacza jednak nie tylko bogactwo inspiracji, ale również wielość kierunków, klimatów i form ekspresji, z którymi eksperymentowali tworząc swoją bogatą muzykę. Po raz pierwszy zespół wystąpił przed publicznością w czasie festiwalu w Zamościu w 1983 roku. Po serii wystepów a małych klubach, odnoszą sukces podczas wrocławskiej „Wyspy muzyki elektronicznej” w 1984 roku. W 1985 roku ukazała się płyta długogrająca, a zaraz potem singiel zawierający utwory LAMIA oraz S.I.Y.
W 1987 roku zespół zawiesza działalność, gdyż Rafał został powołany do wojska. W czerwcu 2002 roku rozpoczęły się prace nad przygotowaniem kompaktowej edycji starego materiału. Wtedy też, częściowo z inspiracji najwierniejszych fanów, narodził się pomysł, żeby powstały zupełnie nowe kompozycje. One właśnie złożyły się na album „Mermaids”.

Dyskografia
1985 “Omni”
2006 “Omni” reedycja, Metal Mind Productions, MMP CD 0435
2006 “Mermaids” Metal Mind Productions, MMP CD 0436

Skład
Marceli Latoszek - klawisze
Rafał Błażejewski – wiolonczela, klawisze
Grzegorz Sawicki – głosy

www
Brak oficjalnej strony
Zdjęcia

Dwukrotne kliknięcie zamyka zdjęcieDwukrotne kliknięcie zamyka zdjęcieDwukrotne kliknięcie zamyka zdjęcieDwukrotne kliknięcie zamyka zdjęcieDwukrotne kliknięcie zamyka zdjęcieDwukrotne kliknięcie zamyka zdjęcie
Płyty

Mp3
Cyfajka
Parthenope
22.09.2014 10:42:41
Paul Di'Anno - zmiany daty premiery - zobacz kolejny fragment „The Beast Arises” DVD!

Premiera koncertowego wydawnictwa Paula Di’Anno planowana wcześniej na 6 października, z...


18.09.2014 13:45:31
"Zbigniew Wodecki to prawdziwy heavy metalowiec" - zaskakujący goście na nowej płycie Exlibris!

„Aftereal” – nowy krążek Exlibris już jesienią doczeka się swojej premiery! Muzycy...

2005 Copyright Metal Mind Productions projekt: Netizens   webmaster: webmaster@metalmind.com.pl
NIP: 634-012-62-23
Sąd Rejonowy w Katowicach, Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, nr 0000047789
Wysokość kapitału zakładowego: 50.000,00 zł